Jak nagrać własny Podcast? Prosta droga od pomysłu do publikacji.

Wpis nagrałem też w formie AUDIO (Jest to wersja uzupełniona względem samej wersji txt.)

Nie znalazłem w internecie prostego opisu w jaki sposób zacząć nagrywać swój podcast.

Nie uważam się za idealną osobę do publikowania tego wpisu. Ja nie jestem żadnym ekspertem ds. podcastów. Ba, powiem więcej, w życiu opublikowałem tylko kilka odcinków podcastu. Tylko, że mimo istnienia tylu lepszych osób w tej materii niż ja, naprawdę nie mogłem znaleźć żadnego konkretnego artkułu, który by mnie bezboleśnie przeprowadził przez cały ten proces od pomysłu do publikacji. Przeczytałem dziesiątki artykułów, nie wiem czy ich autorzy są po prostu na zbyt wysokim poziomie wg. Model rozwoju kompetencji.:

To by tłumaczyło dlaczego nie byłem w stanie od żadnego z nich usłyszeć prostego rozwiązania mojego problemu. Odpowiedz każdego eksperta powinna zaczynać się od 'To zależy…’

Więc ja mój artykuł potraktuje nieco inaczej. Daje Ci moim zdaniem najprostsze rozwiązanie, które możesz zastosować niemal od razu i w przeciągu kilku dni (z czego najdłużej trwa oczekiwanie na dostawę mikrofonu :P) opublikować odcinek swojego pierwszego podcastu na Spotify, Apple Podcast i Google Podcast.

Czego potrzebujesz aby nagrać i opublikować Podcast?

Aby zacząć nagrywać podcast potrzebujesz:

  • mikrofonu
  • programu do nagrywania i obróbki dźwieku
  • stworzyć okładkę, czyli prostą grafikę
  • hostingu – czyli miejsca gdzie będziesz trzymał i udostępniał pliki ze swoim podcastem swoim słuchaczom
  • prostego sposobu na dodanie swojego podcastu na Spotify, Apple Podcast i Google Podcast

Mikrofon do nagrywanai podcastów.

Podstawowe narzędzie pracy każdego Podcastera. Najlepiej aby to był mikrofon pojemnościowy. Sam konsultowałem wybór z ludzmi zajmującymi się tworzeniem muzyki oraz osobami które już nagrywają. Mogę polecić cztery modele mikrofonów w różnych przedziałach cenowych:

  1. Superlux E205U – Najtańszy z wszystkich przedstawionych. Opcja którą zdecydowałem się sam wybrać po konsultacji z osobami które zajmują się muzyką i sprzętem do obróbki audio. Tej propozycji jakoś nie widziałem często w internecie. Jest to mikrofon przetestowany, którego używam osobiście i nic lepszego raczej w tej chwili nie potrzebuję.

Superlux E205U https://www.ceneo.pl/29305452

  1. Samson Q2U Pack – Polecany przez Marka Jankowskiego z Podcastu mała wielka firma. Osobiście nigdy nie używałem tego mikrofonu, ale umieszczam go tu ze względu na autorytet jakim cieszy się Marek. Opcja niewiele droższa niż ten z pkt. 1.

Samson Q2U Pack https://www.ceneo.pl/31474636#crid=348647&pid=14508

  1. Blue Yeti – Jest już legendarnym mikrofonem z którego korzystali nigdyś niemal wszyscy najlepsi streamerzy z takiego twitch.tv . Też bardzo często się go widuje wśród osób zajmujących się nagrywaniem Audio. Niektórzy twierdzą, że dobrym wyborem dla użytowników początkujących będzie też tańsza wersja yeti – Blue Snowball.

Blue Snowball – https://www.ceneo.pl/28626796

Blue Yeti – https://www.ceneo.pl/76017143

  1. Shure MV7 – Najdroższa z przedstawionych opcji i ponoć najlepsza. Chociaż to nie jest moja opinia bo sam nie testowałem tego mikrofonu. Jeżeli dla kogoś cena ma drugorzędne znaczenie to śmiało mogę polecić ten wybór.

Shure MV7 – https://www.ceneo.pl/98498041#crid=450632&pid=14508

Audacity – Program do obróbki i nagrywania dźwieku.

Ma dwie podstawowe zalety – jego obsługa jest prosta, jest dobrym wyborem nawet dla profesjonalistów i jest całkowicie darmowy. Niektórzy używają jeszcze Adobe Audition i twierdzą, że jest to bardz dobry program, sam jednak go nie używałem i na codzień pracuje z Audacity.

Podstawowa obróbka audio jest czasochłonna ale nie należy do przesadnie skomplikowanych, na pewno znajdziesz wiele instrukcji co do używania i nagrywania za pomocą Audacity, ja nie widzę sensu tutaj dublować tych materiałów.

Hosting dla Podcastów – Spreaker.

Hosting jest miejscem gdzie przechowujesz wszystkie pliki podcastów oraz za którego pośrednictwem udostępniasz swoje podcasty wszystkim zainteresowanym słuchaczom. Spreaker ma dwie podstawowe zalety, pierwsza, że hostowanie do 10 odcinków podcastów, które nie trwają dłużej łącznie niż 5 godzin jest zupełnie darmowe. Jest to wystarczająca ilość czasu, abyś mógł się przekonać, czy na pewno będziesz w dalszym ciągu nagrywał Podcasty i czy warto za hostowanie swoich plików płacić. Drugą podstawową zaletą jest łatwa, wręcz banalna integracja Sprekera z aplikacjami do słuchania podcastów jak Spotify i Apple Podcast. W wypadku korzystania z tego hostingu zajmuje to dosłownie chwilę i wymaga od Ciebie dosłownie jednego kliknięcia. Po chwili Twój podcast będzie dostępny na Spotify. Ze swoim WordPressem możesz Spreakera zintegrować wtyczką.

No i gratuluję publikacji pierwszego odcinka podcastu! Prawda, że to łatwiejsze niż mogłoby się wydawać?

Dystrybucja podcastów.

Serwisy które odpowiadają za 95% wyświetleń, to właśnie Spotify i Apple Podcast. Wersja aplikacji od Apple jest też takim katalogiem podcastów z którego inne strony korzystają. Warto dodać też swój podcast na Google Podcast, bo nie kosztuje to praktycznie żadnego wysiłku. Akurat weryfikacja Google trwa chyba najdłużej.

Dystrybucja Podcastów

YouTube jest trochę ponad tym wszystkim. Czyli nie spodziewaj się jakichś wielkich zasięgów jeżeli nie udostępniasz do tego plików wideo (a i tu umówmy się że gadająca głowa, nie jest szczególnie interesująca, choć chyba lepsze niż brak wideo). Ale na YouTube warto dodać swój podcast, bo dla niektórych osób jest to ich jedyne medium do odtwarzania audio i video jakiego używają. Zawsze kilku użytkowników więcej zobaczy Twój podcast.

Najwięcej podcasterów rezygnuję do 7 odcinka. W momencie publikacji 8-go już możesz być z siebie dumny.

Kilka porad dodatkowych dla przyszłych podcasterów 🙂

Prosty program do grafiki – Canva. Dzięki niemu zrobisz okładkę Podcastu.

Za pomocą Canvy okładkę do swojego podcastu stworzyć w zaledwie kilka chwil. Ogólnie Canva jest świetnym programem, dziedzinie prosta w obsłudze o dużych możliwościach, przez co używam go do wielu różnych innych zastosowań, w tym do przygotowywania większości grafik na tą stronę internetową.

Podcast a Twoja strona internetowa.

Warto jeszcze na stronie internetowej stworzyć osobną kategorię podcastów. Gdzie poszczególne odcinki są traktowane jako nowy wpis. Warto zrobić jeszcze transkrypcje na txt, dla użytkowników którzy wolą tekst oraz dla szerszej promocji w Google. Jeżeli chodzi o SEO to dobrym trikiem jest publikacją podcastów z tytułem który mówi o tym oczyma będziesz mówił w podcascie, gdzie zachowujemy wszystkie meta opisy i tworzymy go jak normalny wpis blogowy pod SEO. Dla użytkowników warto jednak dodać tutaj podstronę nazwatwojejwww/podcast/1 albo sama nazwatwojejwww/1 gdzie numer będzie oznaczał numer odcinka. Cały myk poetą na tym że potem robisz przekierowanie z /podcast/1 na np podcast/tytul-odcinka.

Podcasty można hostować na własnym serwerze albo na tym na którym stoi nasz WordPress. Jednak nie zgubiłem tego tematu dokładniej, znaczy trudniejsza jest to kwestia dodawania do Spotify i Apple Podcast, nad tym rozwiązaniem jeszcze popracuje, bo co by nie powiedzieć na pewno byłoby to tańsze niż spreaker. Ale minusem jest większa ilość pracy aby je wdrożyć. Obecnie korzystam zarówno z Spreaker jak i hostuje pliki samodzielnie, co chyba nie jest rozwiązaniem najlepszym, ciężej jest ogarnąć statystyki.

[Aktualizacja] Udało mi się dodać podcast w 100% na swój własny serwis hostingowy. Nie korzystam już z spreakera. Wtedy faktycznie musiałem wszystkie integracje zrobić ręcznie. Wymagało to nieco więcej pracy. Jednocześnie dowiedziałem się, że bez problemu da się zmienić serwer hostingowy, nie jesteśmy skazani ciągle na jeden. Ale z punktu widzenia prostoty użytkowania, ta aktualizacja, nie jest ważna. Korzystaj śmiało ze Spreaker. Ja to już zmieniłem, ponieważ ostatnio nagrywam podcast w systemie daily (codziennie) i wolałem mieć 100% kontroli. Swoją drogą zapraszam do mojego podcastu daily RIF PORANNY

Zapisuj surówkę. Czyli wersję podcastu bez obróbki.

Przed montażem w Audacity zawsze zapisuj wersje bez żadnej obróbki tzw. Surówka. Nawet bez redukcji szumów. Była to dla mnie dość bolesna lekcja po tym jak zmarnowałem jeden podcast przez zbyt agresywną obróbkę (automatycznie chciałem wyciąć ciszę, niestety załapało też niektóre końcówki i początku słów).

Jak rozchodzi się dźwięk?

Dźwięk rozchodzi się jak fala. Odbija się od przeszkód jakie napotka na swojej drodze, typu pusta ściana. Materiał, ubrania, czy pianka akustyczna pochłaniają dźwięk. Najlepsze warunki do nagrywania uzyskasz wtedy, kiedy dźwięk jest od razu pochłaniany i nie ma od czego się odbijać.

Kilka porad o samym nagrywaniu.

To naturalne, że na początku czujesz się nieswojo przed mikrofonem. Spokojnie to minie. Tak samo jest z odsłuchwianiem swojego głosu, mi już w tej chwili mój własny głos na odsłuchu wydaje się dość naturalny.

Jeżeli o sam podcast chodzi to zdecydowanie ważniejsze jest aby Twoi odbiorcy podczas słuchania Twojego podcastu po prostu czuli się dobrze. Wierz mi, że jeżeli spełnisz ten warunek to naprawdę wiele będą w stanie Ci wybaczyć w tym i trochę słabszą merytorykę, która powiedziałbym jest tutaj na miejscu dalszym. Aby to osiągnąć najważniejsze jest… Twoje pozytywne nastawienie. Naprawdę, to masakrycznie słychać podczas nagrywania. Skup się na emocjach które chcesz przekazać swoim odbiorcom. Druga rzecz która jest niezmiernie istotna to Twoja pewność siebie podczas wypowiadania słów. Twoja postawa, czy siedzisz czy stoisz też jest czynnikiem ważnym podczas nagrywania swojego głosu. Zwykle lepsze efekty uzyskasz niestety ale stojąc 😉

To wszystko co miałem Ci do powiedzenia. Zapraszam Cię również do posłuchania mojego podcastu Piekło Przedsiębiorców, który znajdziesz na mojej podstronie Podcast ale również na Spotify i niedługo ale jeszcze nie w chwili pisania tego txt na Apple i Google Podcast.

Zachęcam też abyś zapisał się do mojego newslettera, niedługo będę go rozwijał intensywnie i wtedy skupię się na tym aby najlepsze merytorycznie treści wpadały właśnie do Ciebie na @ a nie koniecznie będę je publikował gdziekolwiek indziej.

Potrzebujesz strony WWW?
#Szybko #Prosto #Bezboleśnie

Twoja obecna strona internetowa nie działa tak jakbyś sobie tego życzył? Może czas zamówić ją u profesjonalisty? ;]

Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments