FAQ początkujących w WordPressie.

Czym jest WordPress?

WordPress jest cms-em (Content Managment System) czyli Systemem Zarządzania Treścią. Pozwala on na łatwiejsze dodawanie i późniejsze zarządzanie treścią przez osoby nietechniczne, bez umiejętności programowania.

Jestem osobą nietechniczną, czy poradzę sobie z obsługą WordPressa?

Dzięki CMS takim jak WordPress, zarządzanie stroną internetową jest możliwe również przez osoby nietechniczne. WordPress posiada interfejs graficzny, jego użytkowanie przypomina program komputerowy. Tak jak przy każdym nowym systemie, trzeba nauczyć się jego obsługi. Nie jest to proces skomplikowany, nie wymaga też umiejętności programowania. Każdy przy odrobinie samozaparcia jest w stanie nauczyć się obsługi WordPressa.

Czy WordPress jest dobrym wyborem?

Tak, WordPress jest dobrym wyborem bo łatwo się go nauczyć. Ponad 60% wszystkich stron internetowych jest oparta na tym oprogramowaniu. Do WP istnieją tysiące gotowych wtyczek, funkcjonalności czy motywów graficznych. Społeczność która tworzy strony, programuje, czy obsługuje WordPressa jest ogromna. Nie powinieneś mieć żadnych problemów ze znalezieniem programisty czy pracownika do obsługi strony internetowej opartej o WP.

W jakich sytuacjach WordPress nie będzie najlepszym wyborem?

Najczęściej wordpress nie jest dobrym wyborem, jeżeli potrzebujesz specyficznej funkcjonalności, której wdrożenie byłoby długie, trudne bądź drogie a na rynku istnieją już rozwiąznia dedykowane. Przykładem może być strona restauracji z systemem zamówień online.

Czy WordPress będzie dobrym rozwiązaniem dla małej statycznej strony wizytówki?

Tak, WordPress jest dobrym wyborem nawet dla małych stron, gdzie treści są aktualizowane bardzo rzadko. Przez ten CRM da się stworzyć strony które nie będą wymagały aktualizacji i będą działać statycznie. Gdy zdecydujesz się w takim wypadku na rozwiązanie dedykowane albo inny CRM, może być w przyszłości ciężko znaleźć kogokolwiek kto to obsłuży.

Czy opłaca się stworzyć www samodzielnie?

Jeżeli chcesz postawić prostą stronę firmową albo zacząć prowadzić swojego bloga to jak najbardziej. Umiejętność tworzenia stron www jest przydatna. W przypadku kiedy potrzebujesz sklepu internetowego albo jakiejś specyficznej funkcjonalności albo zależy Ci na czasie, lepiej kogoś wynająć. Jest mało prawdopodobne, że za pierwszym razem stworzysz profesjonalny sklep internetowy

Opłacalne jest posiadanie umiejętności tworzenia chociażby prostych www samodzielnie. Ogólnie opłacalne jest posiadanie jak największej ilości umiejętności. Nie zawsze opłaca się z tych umiejętności korzystać, czasami nawet w takim przypadku lepszym pomysłem będzie zlecenie zadania komuś innemu. Tak samo tyczy się to sprzątania jak i tworzenia stron internetowych.

Czy strona internetowa zwiększy prestiż mojej firmy?!

Nie, strona internetowa nie zwiększy prestiżu Twojej firmy <śmiech>. Aczkolwiek, sam kiedyś byłem o tym święcie przekonany!

Czy muszę umieć programować aby stworzyć stronę internetową w WordPressie?

Nie musisz znać żadnego języka programowania aby stworzyć stronę internetową. Nie zmienia to faktu, że jeżeli potrafisz programować, to stworzenie dobrej, wydajnej strony internetowej jest dużo łatwiejsze.

Co to jest i jakie funkcje pełni domena?

Domena to adres dzięki któremu możesz odnaleźć stronę internetową w sieci www. Składa się ona z dwóch członów, nazwy i rozszerzenia. Dla przykładu, obecnie jesteś na stronie redinfire.pl, nazwa to redinfire, rozszerzenie .pl. Domenę musisz wykupić, czyli zarejestrować.

Więcej informacji na temat domeny >

Co to jest i jakie funkcje pełni serwer?

Technicznie serwer to program komputerowy który udostępnia dane innym programom komputerowym za pośrednictwem połączenia sieciowego. W przypadku stron internetowych serwer przechowuje oraz udostępnia dane przeglądarkom za pośrednictwem internetu.

Więcej Informacji na temat Hostingu >

Czy istnieją darmowe serwery i domeny?

Tak, ale korzystanie z tego typu rozwiązań ma niezliczoną ilość wad. Ciężko mi znaleźć jakiekolwiek uzasadnienie dla wyboru tego typu rozwiązania, nawet uwzględniając sytuację, gdy myślisz o założeniu bloga na próbę.

Jaki jest roczny koszy utrzymania strony internetowej?

Dla ułatwienia przyjmijmy, że chodzi o stronę niewielkiej firmy, która ma do kilku tysięcy odsłon miesięcznie, korzystając z bezpłatnych motywów i wtyczek. Roczny koszt utrzymania tego typu strony wyniesie około 150 zł. Uwzględniam tu serwer który będzie śmigał i bez problemu poradzi sobie z kilkoma tysiącami wyświetleń miesięcznie za kwotę 100 zł, oraz koszt przedłużenia domeny .pl w wysokości 50 zł.

Więcej informacji na temat kosztów utrzymania strony internetowej na WordPressie >

Skąd brać grafikę na stronę www?

Jeżeli myślisz o wyszukiwarce google grafika wybij sobie ten pomysł z głowy. Kwestia praw autorskich. W tym artykule, znajdziesz listę 15 serwisów z których możesz często za darmo, z poszanowaniem praw autorskich, ściągać zdjęcia na swoją stronę internetową.

Jak sprawdzić szybkość strony internetowej?

Trzy popularne narzędzia do testowania wydajności stron internetowych to Google PageSpeed InsightGTMetrix Pingdom. Przy czym warto przetestować nie tylko stronę główną ale również stronę przykładowego wpisu na blogu i stronę pojedynczego produktu. Każdy z wymienionych wyżej przykładów zazwyczaj korzysta z innego szablonu.

Jaki wynik w Google PageSpeed Insight jest dobry?

Jeżeli masz powyżej 50% to wynik jest dobry i nie masz się czego wstydzić. Wynik w granicy 30%-50% jest akceptowalny. Ten test został zaprojektowany głównie z myślą o usprawnieniach dla stronach z bardzo niskim wynikiem (>30%)

wyniki google speed

Subskrybuj!
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarszy
Najnowszy Oceniany
Inline Feedbacks
View all comments