Biznes i rozwój w czasie wojny. Czy opłaca się dostosować biznes do Ukraińskich uchodźców? Dokładna analiza.

Biznes w czasie wojny. Wojna a Ukraińscy uchodźcy. Czy stanowią oni zagrożenie, czy szansę na rozwój już nawet nie Polski a konkretnie Twojego biznesu.

Wojna informacja i dezinformacja.

Przyznam, że ja samym konfliktem nie interesuje się w sposób ciągły. Uważam, takie przejawy za stratę czasu i uleganie emocjom. Jeżeli wydarzy się jakiś przełom, w przeciągu najdalej kilku godzin się o tym dowiemy, chyba, że żyjemy na jakiejś pustelni.

Inna sprawa staje się powoli faktem. Przybyło nam kilka milionów ludzi. To dużo. Szacunki są tak różne i rozbieżne, że za wcześnie na porządną kalkulację bo tak naprawdę nie mamy jeszcze twardych danych statystycznych. Jedni mówią o dwóch, inni pięciu milionach obywateli Ukrainy, słyszałem nawet wersję że Uchodźców może być do dziesięciu milionów. Cześć z nich już jest, część dopiero przyjedzie.

Czy opłaca się dostosować biznes do Ukraińskich uchodźców?

Taki mój mały apel, zafundujmy uchodźcom ciepłe powitanie. Nie musisz na to wydawać ani jednej złotówki, nawet jest duża szansa, że jeszcze zarobisz.

Naprawdę nie trzeba być tutaj mistrzem rachunków ani statystyki, aby dojść do wniosku, że obywatele Ukrainy już w tej chwili są łakomym kąskiem dla niemal wszystkich naszych firm.

Uchodźcy są biedni.

Tak, Ukraińscy uchodźcy są biedni. Polacy też są biedni – tak ogólnie ;P Statystyczny mieszkaniec Stanów Zjednoczonych jest od nas 6 razy bogatszy. Czy to jest powód do kompleksów? (wiem, wiem, dla niektórych na pewno). Tymczasem Ty chcesz dzielić i wmawiasz sobie, że nagle przyjechało tu kilka milionów żebraków? Ukraińcy tak samo jak Polacy, mają różny stopień zamożności, umiejętności czy wykształcenia. Gdyby to Rosja napadła na Polskę, też nagle w Niemczech pojawiłoby się kilka milionów uchodźców. Czy to by od razu znaczyło, że niemieckim firmom, nie opłaca się obsłużyć Polaków?

Uchodźcy zabiorą nam pracę?

Najczęściej tą nisko płatną, tą, do której nie trzeba może nie tyle umiejętności, co znajomości języka. I tak Polak będzie miał nad Ukraińcem przewagę, przez swoją doskonałą, bo ojczystą znajomość Polskiego. Czy Tobie by się opłacało zatrudnić pracownika, z którym jednak ciężko się dogadać, gdy za tą samą cenę możesz mieć Polaka? Ukraińcy będą tutaj względem Polaków zawsze poszkodowani. Nie do końca wiadomo czy kiedykolwiek poczują się tu jak u siebie. Ale to już inna bajka i temat na inną historię.

Pieniędzy dla uchodźców, nie od uchodźców, przecież to nie wypada.

Wypada, wypada. Pomaganie jest bardzo dobrą rzeczą. Zachęcam do tego każdego, kogo na to w tej chwili stać. Dostosowanie naszego rynku wewnętrznego, do obsługi uchodźców, też można uznać za formę pomocy i aklimatyzacji.

Korpo nie zaczynają przygotowań. Korporacje te przygotowania już kończą.

Codzienny możemy zaobserwować, że język ukraiński nie tyle gości, co aspiruje do bycia stałe obecnym na coraz większej ilości witryn internetowych korporacji działających w Polsce.

Tylko dzisiaj przeczytałem informacje, że kolejnym językiem polskiego giganta e-commerce Allegro będzie…< chwila na przetarcie oczu, że zdziwienia> , Ukraiński! Wczoraj to samo zaobserwowałem na witrynie Virgin Mobile.

To nie czas na liczby, to czas na działanie.

Gdy chciałem zweryfikować swoje miasto, czy nawet województwo, sprawa okazała się niewykonalna. Widome jest tylko jedno. Ukraińscy uchodźcy już u nas są. Na pytanie ilu ich tu jest, oraz gdzie, nawet w przybliżeniu się po naszym kraju rozlokowali, odpowiedź zna chyba tylko Facebook.

Jak każdy z nas może działać?

Przede wszystkim dostosuj swoją firmę, na tyle na ile w tej chwili jest ci to potrzebne i na ile cię stać. Jasne, że warto przygotować menu w języku ukraińskim opis usług czy cennik. Rzeczą oczywistą dla mnie jest, że w tej chwili znalezienie tłumacza języka ukraińskiego może być, co najmniej trudne i zdecydowanie drogie. Tylko czy potrzebny ci taki tłumacz? Jasne, fajnie by było. Ale damy radę to zrobić używając tylko translatora od Google. Zależy jakiego poziomu profesjonalizmu potrzebujesz.

Starałem się używać jak zawsze przy pracy z translatorem, jak najprostszych słów. Wpisywałem tekst po Polsku, tłumaczyłem na Ukraiński. Potem tekst Ukraiński tłumaczyłem na Polski. Błędy czy niejasności wyłapywałem od razu. Aczkolwiek to nie będzie przecież tłumaczenie profesjonalne, myślę, że nawet allegro tej chwili nie miałoby się, czego wstydzić, korzystając z tej metody.

Mi wyszło, co takiego;

Czy ukraiński jest Twoim językiem ojczystym? Przepraszamy za błędy w tłumaczeniu! Czy widzisz jakieś błędy? Napisz do mnie!

  1. Moje niepoprawne tłumaczenie tutaj.
  2. Dobre tłumaczenie tutaj.

Szybko to naprawię! Witamy w Polsce!

Чи українська ваша рідна мова? Просимо вибачення за помилки в перекладі! Чи бачите ви якісь помилки? Напишіть мені!

  1. Мій неправильний переклад тут.
  2. Хороший переклад тут.

Я швидко виправлю! Ласкаво просимо до Польщі!

Mi w takich Niemczech na pewno zrobiłoby się miło 😉

Przykładowy wygląd formularza

Reklama szyta pod ukraińskiego uchodźcę? – To proste!

Odpowiedzią jest tutaj Facebook i jego algorytmy wyświetlania reklam. Cięższym kawałkiem roboty, będzie przygotowanie odpowiednio jakościowego tekstu w języku Ukraińskim. W ostateczności użyj tego translatora, chociaż sam radziłbym akurat reklamę tworzyć z użyciem bardziej profesjonalnych narędzi. Następnie wskaż aby reklama wyświetlała się jedynie osobom które używają w Twoim regionie Facebooka w języku Ukraińskim.

Jak zaoszczędzić na tłumaczysz i szybko osiągnąć efekty?

Najprościej to po prostu znajdź kogoś, kogo język ojczysty jest ukraiński a następnie za pomocą nawet takiego translatora poproś go o pomoc w tłumaczeniu. Nawet jeżeli pierwszy, czy druga osoba, nie będzie tym idealnym wyborem, jestem w stanie założyć się o każde pieniądze, że będziesz miał świetnie zrobione tłumaczenie nie wydając na to ani jednej złotówki.

Praca z klientem bez znajomości języka.

No to zakładamy że taki Ukrainiec przyszedł do twojej firmy. Ty oczywiście nie znasz ukraińskiego, on nie mówi po polsku.

Najważniejsza zawsze była w takich wypadkach obopólna chęć dogadania się. Nie traktuj go jak natręta tylko jak przyjaciela. Klawiaturę, nakładkę na grażdankę możesz przygotować wcześniej. Odpal nawet translator na komputerze, zobaczysz, dogadacie się szybciej niż ktokolwiek mógłby się spodziewać.

Będziesz miał coraz więcej zadowolonych klientów ze wschodu? Naucz się podstaw języka.

To też język słowiański dużo szybciej powinieneś opanować podstawy Ukraińskiego niż takiego Angielskiego.

Jeżeli masz jakieś podstawy, i nie wiesz jak coś powiedzieć, poprawną formą najczęściej będzie ta, która taką właśnie się wydaje!

Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments